1. Cele i zadania
  3. Władze

W 1945 roku, bezpośrednio po II wojnie światowej, pracownicy wyższych uczelni, w tym pracownicy Politechniki Warszawskiej, postanowili przyłączyć się do jednolitej organizacji nauczycielskiej – Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Dążenie do działania w ZNP wynikało z chlubnych i demokratycznych tradycji oraz osiągnięć Związku, który od momentu powstania w 1905 r. walczył z zaborcą o polską szkołę, a w następnych latach:

• pomagał, po odzyskaniu niepodległości, w tworzeniu nowej państwowości polskiej i rozwoju oświaty, szerząc postępową myśl pedagogiczną,
  • prowadził tajne nauczanie w latach okupacji, a po 1945 r. działał na rzecz odbudowy kraju, oświaty i szkolnictwa wyższego,
  • zabiegał o zjednoczenie związkowego ruchu nauczycielskiego na wszystkich szczeblach nauczania.

20 grudnia 1947 r. odbyło się zebranie organizacyjne grupy członków ZNP, które przyjęło uchwałę o utworzeniu Sekcji Politechnicznej ZNP (powyższą datę przyjęto jako początek działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Warszawskiej).

20 maja 1949 r., w wyniku reorganizacji, powstaje Oddział Grodzki ZNP przy Politechnice Warszawskiej.

W 1950 r. została utworzona Zakładowa Organizacja Związkowa ZNP w Politechnice Warszawskiej z Radą Miejscową jako organem kierującym.

W 1963 r. kierownicza instancja związkowa otrzymała, obowiązującą do dnia dzisiejszego, nazwę Rady Zakładowej ZNP.

Po wydarzeniach sierpniowych 1980 r. ówczesna Rada Zakładowa podała się do dymisji zaprzestając działalności. 3 października 1980 r. odbyło się zebranie grupy członków ZNP, pracowników Politechniki Warszawskiej, którzy zadeklarowali wolę dalszego działania w ZNP, wyłaniając czternastoosobowy Tymczasowy Komitet Organizacyjny ZNP. Komitet doprowadził do odbudowy struktur związkowych i zwołania w dniu 17 listopada 1980 r. Konferencji Wyborczej ZNP Pracowników Politechniki Warszawskiej, na której wybrano nowe władze Związku. Nowa Rada Zakładowa pracując w niełatwej sytuacji społeczno-politycznej, starała się, zarówno na terenie uczelni, jak i forum krajowym działać na rzecz porozumienia społecznego i podniesienia autorytetu ZNP.

Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny przerwał na pewien czas działanie Związku. W tym trudnym okresie członkowie ZNP nie zaprzestali pracy na rzecz społeczności uczelni, biorąc czynny udział, wspólnie z członkami „Solidarności”, w pracach Centralnej Pracowniczej Komisji Socjalnej, zajmującej się niesieniem pomocy pracownikom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

W październiku 1982 r. grupa działaczy ZNP postanowiła podjąć próbę reaktywowania organizacji związkowej zawieszonej w okresie stanu wojennego i już 8 grudnia 1982 r. został złożony do Sądu wniosek o wpisanie do rejestru związku zawodowego o nazwie Związek Nauczycielstwa Polskiego. Postanowieniem Sądu Wojewódzkiego z dnia 22 lutego 1983 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Warszawskiej został zarejestrowany.

14 kwietnia 1983 r. Walne Zgromadzenie członków ZNP w PW wybrało nowe władze związku, który rozpoczął normalną działalność. Organizacja ZNP w PW zadeklarowała swoje działanie w ogólnokrajowym ZNP i włączyła się do Krajowej Rady Nauki ZNP, autonomicznej organizacji zrzeszającej pracowników szkół wyższych i nauki. W strukturze tej organizacja politechniczna działała aktywnie do 2005 roku.

W listopadzie 2005 r., w wyniku połączenia Krajowej Rady Nauki ZNP z działającą równolegle Federacją ZNP Szkół Wyższych i Nauki i powstała Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, do której należy organizacja Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Warszawskiej.

Prezesi organizacji związkowej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Warszawskiej

• Stefan Straszewicz – organizator pierwszej grupy związkowej w PW.
  • Edward Światopełk-Czetwertyński – Prezes Sekcji Politechnicznej ZNP PW, 1947–1949.
  • Leon Staniewicz – Prezes Zarządu Oddziału Grodzkiego ZNP przy PW, 1949–1950.
  • Zygmunt Rudolf – Przewodniczący Rady Miejscowej ZOZ ZNP przy PW, 1950.
  • Tadeusz Mazurek – Przewodniczący Rady Miejscowej ZOZ ZNP przy PW, 1950–1951.
  • Zofia Kietlińska – Przewodnicząca Rady Miejscowej ZOZ ZNP przy PW, 1951–1953.
  • Stanisław Guzicki – Przewodniczący Rady Miejscowej ZOZ ZNP przy PW, 1953–1954.
  • Zdzisław Kaczmarek – Przewodniczący Rady Miejscowej ZOZ ZNP przy PW, 1954–1955.
  • Krzysztof Fiedler – Prezes Rady Miejscowej ZOZ ZNP przy PW, 1955–1956.
  • Edward Radwański – Prezes Rady Miejscowej ZOZ ZNP przy PW, 1956–1958.
  • Stanisław Jegliński – Prezes Rady Miejscowej ZOZ ZNP przy PW, 1958–1961.
  • Ryszard Farfał – Prezes Rady Miejscowej ZOZ ZNP przy PW, 1961–1963.
  • Stanisław Piwowar – Prezes Rady Zakładowej ZNP w PW, 1963–1964.
  • Jarosław Dobrzyński – Prezes Rady Zakładowej ZNP w PW, 1964–1966.
  • Andrzej Jaszczyński – Prezes Rady Zakładowej ZNP w PW, 1966–1967.
  • Wiesław Jasiobędzki – Prezes Rady Zakładowej ZNP w PW, 1967–1969.
  • Andrzej Bukowski – Prezes Rady Zakładowej ZNP w PW, 1969–1971.
  • Stanisław Erbel – Prezes Rady Zakładowej ZNP w PW, 1971–1973.
  • Piotr Simbierowicz – Prezes Rady Zakładowej ZNP w PW, 1973–1980.
  • Stanisław Mańkowski – Prezes Rady Zakładowej ZNP w PW, 1980.
  • Klemens Wyszkowski – Prezes Rady Zakładowej ZNP w PW, 1980–1990.
  • Andrzej Muster – Prezes Rady Zakładowej ZNP w PW, 1990–2006.
  • Zdzisław Gałkowski – Prezes Rady Zakładowej ZNP w PW, od 2006.

Opracował
Dr inż. Andrzej Muster