1. Cele i zadania
  3. Władze

Głównym celem Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Warszawskiej jest ochrona praw pracowników Uczelni, przede wszystkim w zakresie płac i warunków pracy, a także współpraca z Działem Socjalnym PW w zakresie udzielania pomocy pracownikom będącym w trudnej sytuacji życiowej. Pracownicy będący członkami ZNP mogą również otrzymać pomoc związkową, zgodnie z aktualnymi regulaminami przyznawania pomocy finansowej i losowej.

Uprawnienia Rady Zakładowej ZNP, a także zakres jej działania wynikają przede wszystkim z następujących aktów prawnych:

Szczegółowe bieżące zadania wynikają również z uchwały przyjętej na ostatniej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej ZNP PW. Dokumenty umieszczone w MENU strony głównej ZNP zawierają pełny tekst wymienionych dokumentów prawnych i Uchwały, a także tekst obowiązujących regulaminów przyznawania pomocy finansowej i losowej pracownikom PW – członkom ZNP i członkom ich rodzin. Tekst Statutu PW oraz innych aktów prawnych Uczelni można znaleźć na jej stronie internetowej.

Realizacja wszystkich zadań odbywa się głównie przez aktywny udział przedstawicieli ZNP w pracach różnych komisji uczelnianych, a także w krajowych władzach ZNP.

Prezesi Rad Oddziałowych ZNP uczestniczą w posiedzeniach Kolegiów Dziekańskich i posiedzeniach Rad Wydziałów z głosem doradczym. Uzgadniają też i podpisują z dziekanami porozumienia płacowe dotyczące pracowników swojego Wydziału. Prezes Rady Zakładowej ZNP uczestniczy w posiedzeniach Kolegium Rektorskiego oraz w posiedzeniach Senatu Politechniki Warszawskiej (również z głosem doradczym). Uzgadnia też z Rektorem i podpisuje porozumienie płacowe dotyczące pracowników całej Uczelni.

Rada Zakładowa opiniuje różne regulaminy i inne dokumenty prawne uchwalane w Uczelni, (np. Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, Porozumienia płacowe itp.).

Udział członków ZNP w pracach różnych komisji (kadencja 2020-2024)

Senacka Komisja ds. Historii i Tradycji – dr inż. Andrzej Muster,

Senacka Komisja ds. Kadr – prof. dr hab. inż. Jan Szlagowski,

Senacka Komisja ds. Mienia i Finansów – mgr inż. Krzysztof Wilczyński,

Senacka Komisja ds. Nauki - dr hab. inż. Krzysztof Polakowski,

Senacka Komisja ds. Organizacji Uczelni – mgr Jacek Trojanowski,

Senacka Komisja ds. Kształcenia - mgr inż. Dominika Mucha,

Rektorsko-Związkowy Zespół ds. Pracowniczych – prof. dr hab. inż. Jan Szlagowski, dr hab. inż. Krzysztof Polakowski, mgr inż. Krzysztof Wilczyński, mgr Jacek Trojanowski,

Rektorska Komisja ds. Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – mgr Anna Matuszewska, mgr Dorota Sobol, mgr inż. Krzysztof Wilczyński, mgr Agata Pepłowska, mgr inż. Dominika Mucha, mgr Danuta Falęciak,

Rektorska Komisja ds. Nagród i Odznaczeń – dr inż. Zdzisław Gałkowski,

Rektorska Komisja ds. Akademickiej Służby Zdrowia – mgr Ewa Kałużna, mgr inż. Krzysztof Wilczyński, mgr inż. Tadeusz Węgrzynowski.

Praca przedstawicieli ZNP jest bardzo dobrze oceniana przez władze Uczelni i stanowi o wysokiej pozycji naszego Związku. JM Rektor przy każdej okazji podkreśla wzorcowe wręcz (wypracowane w ciągu ostatnich lat) zasady współpracy, nacechowane troską o sytuację pracowników, a odrzucające charakter konfrontacyjny.

Zachowanie ciągłości w pracy ZNP i równie dobrej pracy związku w przyszłości wymaga jednak dopływu nowych kadr, z czym nie jest ostatnio najlepiej nie tylko u nas, ale i w wielu innych organizacjach społecznych. Dlatego apelujemy do młodych pracowników Politechniki Warszawskiej, którzy odczuwają potrzebę działalności społecznej dla dobra całej społeczności Uczelni, o wstępowanie w szeregi Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Warszawskiej. Zadanie jest proste: wystarczy wydrukować i wypełnić załączoną niżej Deklarację, a następnie dostarczyć ją do Rady Zakładowej ZNP bezpośrednio lub za pośrednictwem Rady Oddziałowej ZNP na swoim Wydziale.